| Data urodzenia | ||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Klub | ||||||||||||||||||||||||||||
| Debiut w PŚ |
18 lutego 2023 w Râșnovie (10. miejsce) | |||||||||||||||||||||||||||
| Pierwsze punkty w PŚ |
18 lutego 2023 w Râșnovie (10. miejsce) | |||||||||||||||||||||||||||
| Dorobek medalowy | ||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||
| Inne nagrody | ||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||
Jonas Schuster (ur. 25 sierpnia 2003) – austriacki skoczek narciarski, reprezentant klubu SV Innsbruck Bergisel. Srebrny indywidualnie (2023) oraz złoty w drużynie (2022–2023) medalista mistrzostw świata juniorów, medalista zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy z 2022.
Jego ojciec, Werner Schuster, także uprawiał skoki narciarskie, a następnie był trenerem tej dyscypliny sportu.
Przebieg kariery
W zawodach FIS Cupu zadebiutował w lutym 2019, zajmując 63. miejsce w Villach. Pierwsze punkty tego cyklu zdobył w lutym 2021 dzięki zajęciu 4. lokaty w Lahti. W styczniu 2022 zwyciężył w zawodach FIS Cupu w Zakopanem. Wystartował na Mistrzostwach Świata Juniorów 2022 – indywidualnie zajął 6. miejsce, a w drużynie męskiej zdobył złoty medal. Wystąpił również na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy 2022, na którym zdobył trzy medale – złoty indywidualnie i w drużynie męskiej oraz srebrny w mikście.
28 sierpnia 2022 po raz drugi w karierze zwyciężył w zawodach FIS Cupu – miało to miejsce w Einsiedeln. 17 września 2022 zadebiutował w Letnim Pucharze Kontynentalnym, zajmując 35 i 19. lokatę w Stams. 25 września 2022 w swoim pierwszym występie w Letnim Grand Prix zajął 38. miejsce w Hinzenbach. Na Mistrzostwach Świata Juniorów 2022 zdobył srebrny medal indywidualnie, a także złoty w zespole męskim. Konkurs drużyn mieszanych ukończył na 5. pozycji. 18 lutego 2023 zadebiutował w Pucharze Świata. W słabo obsadzonych zawodach w Râșnovie zajął 10. lokatę, zdobywając tym samym pierwsze punkty cyklu. W marcu 2023 zajął 3. miejsce w konkursie FIS Cupu w Oberhofie, a następnie zadebiutował w zimowej edycji Pucharu Kontynentalnego, zajmując 4. miejsce w Zakopanem.
5 sierpnia 2023 zdobył pierwsze punkty Letniego Grand Prix dzięki zajęciu 18. pozycji na skoczni w Szczyrku. Pod koniec miesiąca na tym samym obiekcie dwukrotnie zajął 2. miejsce w zawodach FIS Cupu. We wrześniu 2023 po raz pierwszy stanął na podium w Letnim Pucharze Kontynentalnym – w konkursach w Stams zajął kolejno 3. i 2. lokatę.
Mistrzostwa świata juniorów
Indywidualnie
| 2022 Zakopane | – | 6. miejsce |
| 2023 Whistler | – | srebrny medal |
Drużynowo
| 2022 Zakopane | – | złoty medal |
| 2023 Whistler | – | złoty medal, 5. miejsce (drużyna mieszana) |
Starty J. Schustera na mistrzostwach świata juniorów – szczegółowo
| Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Skocznia | Punkt K | HS | Konkurs | Skok 1 | Skok 2 | Nota | Strata | Zwycięzca |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6. | 3 marca | 2022 | Zakopane | Średnia Krokiew | K-95 | HS-105 | indywid. | 99,5 m | 101,0 m | 277,4 pkt. | 34,1 pkt. | Daniel Tschofenig |
| 1. | 5 marca | 2022 | Zakopane | Średnia Krokiew | K-95 | HS-105 | druż. | 98,0 m | 100,0 m | 1038,5 pkt. (239,3 pkt.) | – | |
| 2. | 2 lutego | 2023 | Whistler | Whistler Olympic Park | K-95 | HS-104 | indywid. | 90,5 m | 98,0 m | 257,3 pkt | 0,6 pkt | Vilho Palosaari |
| 1. | 4 lutego | 2023 | Whistler | Whistler Olympic Park | K-95 | HS-104 | druż. | 96,0 m | 98,5 m | 972,5 pkt (250,2 pkt) | – | |
| 5. | 5 lutego | 2023 | Whistler | Whistler Olympic Park | K-95 | HS-104 | druż. miesz. | 101,5 m | 100,5 m | 857,4 pkt (252,5 pkt) | 62,8 pkt | Słowenia |
Zimowy olimpijski festiwal młodzieży Europy
Indywidualnie
| 2022 Vuokatti/Lahti | – | złoty medal |
Drużynowo
| 2022 Vuokatti/Lahti | – | złoty medal, srebrny medal (drużyna mieszana) |
Starty J. Schustera na zimowym olimpijskim festiwalu młodzieży Europy – szczegółowo
| Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Skocznia | Punkt K | HS | Konkurs | Skok 1 | Skok 2 | Nota | Strata | Zwycięzca |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 23 marca | 2022 | Lahti | Salpausselkä | K-95 | HS-100 | indywid. | 95,0 m | 94,5 m | 250,5 pkt | – | |
| 1. | 24 marca | 2022 | Lahti | Salpausselkä | K-95 | HS-100 | druż. | 90,0 m | 92,0 m | 920,0 pkt (241,2 pkt) | – | |
| 2. | 25 marca | 2022 | Lahti | Salpausselkä | K-95 | HS-100 | druż. miesz. | 94,5 m | 94,5 m | 897,0 pkt (246,0 pkt) | 16,0 pkt | Słowenia |
Puchar Świata
Miejsca w klasyfikacji generalnej
| Sezon | Miejsce |
|---|---|
| 2022/2023 | 52. |
Miejsca w poszczególnych konkursach indywidualnych Pucharu Świata
stan po zakończeniu sezonu 2023/2024
| Sezon 2022/2023 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 10 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 26 | ||||||||||||||||||
| Sezon 2023/2024 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 32 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 0 | ||||||||||||||||||
| Legenda | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30
dq – dyskwalifikacja q – dyskwalifikacja w kwalifikacjach q – zawodnik nie zakwalifikował się - – zawodnik nie wystartował | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Turniej Czterech Skoczni
Miejsca w klasyfikacji generalnej
| Sezon | Miejsce |
|---|---|
| 2023/2024 | 62. |
Letnie Grand Prix
Miejsca w klasyfikacji generalnej
| Sezon | Miejsce |
|---|---|
| 2023 | 62. |
Miejsca w poszczególnych konkursach indywidualnych LGP
stan po zakończeniu LGP 2023
| 2022 | ||||||||||||||||||||||||||
| punkty | ||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| - | - | - | - | 38 | - | 0 | ||||||||||||||||||||
| 2023 | ||||||||||||||||||||||||||
| punkty | ||||||||||||||||||||||||||
| - | - | 18 | 25 | - | - | - | - | - | 19 | |||||||||||||||||
| Legenda | ||||||||||||||||||||||||||
| 1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30 dq – dyskwalifikacja | ||||||||||||||||||||||||||
Puchar Kontynentalny
Miejsca w klasyfikacji generalnej
| Sezon | Miejsce |
|---|---|
| 2022/2023 | 48. |
| 2023/2024 | 2. |
Zwycięstwa w konkursach indywidualnych Pucharu Kontynentalnego chronologicznie
| Lp. | Dzień | Rok | Miejscowość | Skocznia | Punkt K | HS | Skok 1 | Skok 2 | Nota |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 24 lutego | 2024 | Iron Mountain | Pine Mountain Jump | K-119 | HS-133 | 131,0 m | 139,0 m | 268,9 pkt |
Miejsca na podium w konkursach indywidualnych Pucharu Kontynentalnego chronologicznie
| Lp. | Dzień | Rok | Miejscowość | Skocznia | Punkt K | HS | Skok 1 | Skok 2 | Nota | Lok. | Strata | Zwycięzca |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 13 stycznia | 2024 | Innsbruck | Bergisel | K-120 | HS-128 | 124,0 m | 119,0 m | 260,2 pkt | 2. | 8,6 pkt | Robin Pedersen |
| 2. | 20 stycznia | 2024 | Sapporo | Ōkurayama | K-123 | HS-137 | 128,0 m | 127,0 m | 243,0 pkt | 3. | 6,8 pkt | Francisco Mörth |
| 3. | 28 stycznia | 2024 | Willingen | Mühlenkopfschanze | K-130 | HS-147 | 134,5 m | 141,0 m | 231,2 pkt | 3. | 12,3 pkt | Benjamin Østvold |
| 4. | 4 lutego | 2024 | Lillehammer | Lysgårdsbakken | K-123 | HS-140 | 138,0 m | 131,5 m | 291,7 pkt | 2. | 1,4 pkt | Maximilian Ortner |
| 5. | 18 lutego | 2024 | Brotterode | Inselbergschanze | K-105 | HS-117 | 116,5 m | 114,0 m | 249,9 pkt | 2. | 9,1 pkt | Maximilian Ortner |
| 6. | 24 lutego | 2024 | Iron Mountain | Pine Mountain Jump | K-119 | HS-133 | 131,0 m | 139,0 m | 268,9 pkt | 1. | – | |
| 7. | 2 marca | 2024 | Planica | Bloudkova velikanka | K-125 | HS-138 | 132,0 m | 134,0 m | 264,9 pkt | 2. | 2,1 pkt | Clemens Aigner |
| 8. | 3 marca | 2024 | Planica | Bloudkova velikanka | K-125 | HS-138 | 135,5 m | 130,0 m | 258,0 pkt | 3. | 15,0 pkt | Clemens Aigner |
Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Kontynentalnego
stan po zakończeniu sezonu 2023/2024
| Sezon 2022/2023 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 4 | 20 | 24 | 16 | 83 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Sezon 2023/2024 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 8 | 6 | 14 | 18 | 20 | 5 | 11 | 18 | 2 | 7 | 3 | 7 | 7 | 7 | 3 | 16 | 2 | 8 | 2 | 1 | 4 | 2 | 3 | 4 | 7 | 7 | 7 | 1195 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Legenda | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30
dq – dyskwalifikacja - – zawodnik nie wystartował | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Letni Puchar Kontynentalny
Miejsca w klasyfikacji generalnej
| Sezon | Miejsce |
|---|---|
| 2022 | 58. |
| 2023 | 8. |
Miejsca na podium w konkursach indywidualnych Letniego Pucharu Kontynentalnego chronologicznie
| Nr | Dzień | Rok | Miejscowość | Skocznia | Punkt K | HS | Skok 1 | Skok 2 | Nota | Lok. | Strata | Zwycięzca |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 16 września | 2023 | Stams | Brunnentalschanzen | K-105 | HS-115 | 105,5 m | 105,5 m | 246,8 pkt | 3. | 11,9 pkt | Marco Wörgötter |
| 2. | 17 września | 2023 | Stams | Brunnentalschanzen | K-105 | HS-115 | 112,0 m | 112,0 m | 253,1 pkt | 2. | 0,3 pkt | Clemens Leitner |
Miejsca w poszczególnych konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego
stan po zakończeniu LPK 2023
| 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| - | - | 35 | 19 | - | - | - | - | - | 12 | ||||||||||||||||||||||||||||||
| 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 15 | 12 | 3 | 2 | 24 | 12 | 18 | 7 | 7 | 292 | ||||||||||||||||||||||||||||||
| Legenda | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30
dq – dyskwalifikacja | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FIS Cup
Miejsca w klasyfikacji generalnej
| Sezon | Miejsce |
|---|---|
| 2020/2021 | 32. |
| 2021/2022 | 30. |
| 2022/2023 | 17. |
| 2023/2024 | 27. |
Zwycięstwa w konkursach indywidualnych FIS Cupu chronologicznie
| Nr | Dzień | Rok | Miejscowość | Skocznia | Punkt K | HS | Skok 1 | Skok 2 | Nota |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 29 stycznia | 2022 | Zakopane | Średnia Krokiew | K-95 | HS-105 | 100,5 m | 96,5 m | 244,0 pkt |
| 2. | 28 sierpnia | 2022 | Einsiedeln | im. Andreasa Küttela | K-105 | HS-117 | 114,0 m | – | 127,2 pkt |
Miejsca na podium w konkursach indywidualnych FIS Cupu chronologicznie
| Nr | Dzień | Rok | Miejscowość | Skocznia | Punkt K | HS | Skok 1 | Skok 2 | Nota | Lok. | Strata | Zwycięzca |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 29 stycznia | 2022 | Zakopane | Średnia Krokiew | K-95 | HS-105 | 100,5 m | 96,5 m | 244,0 pkt | 1. | – | |
| 2. | 28 sierpnia | 2022 | Einsiedeln | im. Andreasa Küttela | K-105 | HS-117 | 114,0 m | – | 127,2 pkt | 1. | – | |
| 3. | 4 marca | 2023 | Oberhof | Rennsteigschanze | K-90 | HS-100 | 102,5 m | 98,0 m | 253,9 pkt | 3. | 9,6 pkt | Klemens Murańka |
| 4. | 26 sierpnia | 2023 | Szczyrk | Skalite | K-95 | HS-104 | 107,0 m | 103,0 m | 267,0 pkt | 2. | 1,5 pkt | Niklas Bachlinger |
| 5. | 27 sierpnia | 2023 | Szczyrk | Skalite | K-95 | HS-104 | 103,5 m | 104,0 m | 251,4 pkt | 2. | 5,3 pkt | Klemens Murańka |
Miejsca w poszczególnych konkursach FIS Cupu
stan po zakończeniu sezonu 2023/2024
| Sezon 2018/2019 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 63 | 61 | 0 | ||||||||||||||||||||||
| Sezon 2019/2020 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 43 | - | 0 | ||||||||||||||||||
| Sezon 2020/2021 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| - | - | - | - | - | - | - | - | 4 | 7 | - | - | - | - | 86 | ||||||||||||||||||||||||||
| Sezon 2021/2022 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 | 20 | 15 | dq | 11 | 151 | |||||||||||||||||
| Sezon 2022/2023 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| - | - | - | - | 12 | 1 | - | - | - | - | 14 | 8 | - | - | - | - | 3 | 9 | - | - | 261 | ||||||||||||||||||||
| Sezon 2023/2024 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2 | 2 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 160 | ||||||||||||||||||||
| Legenda | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30
dq – dyskwalifikacja - − zawodnik nie wystartował | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Uwagi
- 1 2 Skład zespołu: David Haagen, Markus Müller, Jonas Schuster i Daniel Tschofenig
- 1 2 Skład zespołu: Julijan Smid, Louis Obersteiner, Stephan Embacher i Jonas Schuster
- 1 2 Skład zespołu: Julia Mühlbacher, Stephan Embacher, Meghann Wadsak i Jonas Schuster
- 1 2 Gospodarzem Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2022 było Vuokatti, jednak konkursy skoków narciarskich rozegrano w Lahti.
- 1 2 Skład zespołu: André Fussenegger, Raffael Zimmermann, Louis Obersteiner i Jonas Schuster
- 1 2 Skład zespołu: Sophie Kothbauer, Louis Obersteiner, Julia Mühlbacher i Jonas Schuster
Przypisy
- ↑ Dominik Formela: Schuster pomoże Schlierenzauerowi? „Ma mój numer, więc w każdej chwili może zadzwonić”. skijumping.pl, 2019-04-11. [dostęp 2022-03-05].
- ↑ SCHUSTER Jonas - Athlete Information; Season 2019. fis-ski.com. [dostęp 2022-03-05]. (ang.).
- ↑ SCHUSTER Jonas - Athlete Information; Season 2021. fis-ski.com. [dostęp 2022-03-05]. (ang.).
- ↑ SCHUSTER Jonas - Athlete Information; Season 2022. fis-ski.com. [dostęp 2022-03-05]. (ang.).
- ↑ Adam Bucholz: EYOF 2022: Schuster wygrywa, Habdas ze srebrnym medalem!. skijumping.pl, 2022-03-23. [dostęp 2022-03-25].
- ↑ Adam Bucholz: EYOF 2022: Austriacy górą, Polacy ze srebrem!. skijumping.pl, 2022-03-24. [dostęp 2022-03-25].
- ↑ Adam Bucholz: EYOF 2022: Słowenia najlepsza w mikście. skijumping.pl, 2022-03-25. [dostęp 2022-03-25].
- ↑ SCHUSTER Jonas - Athlete Information; Season 2023. fis-ski.com. [dostęp 2023-10-27]. (ang.).
- ↑ SCHUSTER Jonas - Athlete Information; Season 2024. fis-ski.com. [dostęp 2023-10-27]. (ang.).
- ↑ SCHUSTER Jonas - Athlete Information; World Cup Standings. fis-ski.com. [dostęp 2023-04-03]. (ang.).
- ↑ SCHUSTER Jonas - Athlete Information; Grand Prix Standings. fis-ski.com. [dostęp 2023-10-08]. (ang.).
- 1 2 SCHUSTER Jonas - Athlete Information; Continental Cup Standings. fis-ski.com. [dostęp 2024-03-17]. (ang.).
- ↑ SCHUSTER Jonas - Athlete Information; FIS Cup Standings. fis-ski.com. [dostęp 2024-03-15]. (ang.).
Bibliografia
- SCHUSTER Jonas - Athlete Information. fis-ski.com. [dostęp 2022-09-10]. (ang.).
- Adam Kwieciński: SCHUSTER Jonas 2003.08.25 AUT. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2022-09-10].