Mateusz Możdżeń

Mateusz Możdżeń w barwach Lecha Poznań (2010)
Data i miejsce urodzenia

14 marca 1991
Warszawa

Wzrost

180 cm

Pozycja

pomocnik

Kariera juniorska
Lata Klub
2006–2007 Ursus Warszawa
2007 Amica Wronki
2008–2009 Lech Poznań
Kariera seniorska
Lata Klub Wyst. Gole
2009–2014 Lech Poznań 109 (9)
2014–2015 Lechia Gdańsk 24 (0)
2015–2016 Podbeskidzie Bielsko-Biała 33 (4)
2016–2019 Korona Kielce 82 (7)
2019 Zagłębie Sosnowiec 14 (3)
2019–2021 Widzew Łódź 52 (5)
2021–2023 Znicz Pruszków 33 (2)
2023– Legia II Warszawa 16 (3)
W sumie: 363 (33)
Kariera reprezentacyjna
Lata Reprezentacja Wyst. Gole
2010–2011  Polska U-20 5 (0)
2011  Polska U-21 2 (0)
W sumie: 7 (0)
  1. Aktualne na: 14 marca 2023. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.

Mateusz Możdżeń (ur. 14 marca 1991 w Warszawie) – polski piłkarz, występujący na pozycji pomocnika, od 2023 r. w Legii II Warszawa.

Kariera klubowa

Początki kariery

Wychowanek Ursusa Warszawa, jako junior występował również w Amice Wronki i Lechu Poznań. W barwach poznańskiego klubu w marcu 2008 zaczął grać w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy. W pierwszym zespole Lecha Poznań zadebiutował 8 października 2008 w przegranym meczu Pucharu Ekstraklasy z Arką Gdynia (0:3).

Mistrzostwo Polski

Do kadry pierwszej drużyny Lecha Poznań został włączony w 2009. W Ekstraklasie zadebiutował 18 października 2009 w meczu z Wisłą Kraków (1:0). W sezonie 2009/2010, w którym rozegrał 12 meczów, zdobył z Lechem Poznań mistrzostwo Polski. W marcu 2010 podpisał z poznańskim klubem pierwszy profesjonalny kontrakt, obowiązujący do 30 czerwca 2014. W sierpniu 2010 wystąpił przez pełne 90. minut w przegranym spotkaniu o Superpuchar Polski z Jagiellonią Białystok (0:1). W sezonie 2010/2011 rozegrał w Ekstraklasie 13 meczów i zdobył w niej jednego gola – 31 października 2010 strzelił bramkę w spotkaniu z Wisłą Kraków (4:1). W sezonie 2010/2011 wystąpił także w czterech meczach Ligi Europy – zadebiutował w tych rozgrywkach 19 sierpnia 2010 w wygranym spotkaniu z Dnipro Dniepropietrowskiem (1:0), zaś pierwszego gola zdobył 4 listopada 2010 w wygranym meczu fazy grupowej z Manchesterem City (3:1). Do kwietnia 2011 występował w barwach Lecha również w Młodej Ekstraklasie.

W sezonie 2011/2012 rozegrał w Ekstraklasie 26 meczów, zdobywając cztery bramki w spotkaniach z Ruchem Chorzów (3:0; 19 sierpnia 2011), ŁKS-em Łódź (4:0; 3 grudnia 2011), Cracovią (3:1; 31 marca 2012) i Lechią Gdańsk (2:1; 15 kwietnia 2012). Sezon 2012/2013 rozpoczął jako podstawowy gracz poznańskiej drużyny. W Lidze Europy, w której Lech dotarł do trzeciej rundy eliminacji, wystąpił w sześciu meczach i zdobył dwa gole w spotkaniach z azerskim Xəzərem Lenkoranem (1:1; 19 lipca 2012) i szwedzkim AIK-iem Solna (1:0; 9 sierpnia 2012). W Ekstraklasie występował regularnie, choć nie zawsze w podstawowym składzie (12 razy wchodził na boisko z ławki rezerwowych). 10 maja 2013 w meczu z Widzewem Łódź (4:0) zdobył swoją jedyną ligową bramkę w sezonie 2012/2013. W sezonie 2013/2014 rozegrał w Ekstraklasie 33 mecze i strzelił trzy gole. Okresowo występował na pozycji prawego obrońcy, nominalnie zajmowanej przez Tomasza Kędziorę. Nie przedłużył wygasającego z końcem czerwca 2014 kontraktu z Lechem (poznański klub prowadził z nim negocjacje, przedstawiając kilka ofert nowej umowy) i na początku lipca 2014 stał się wolnym zawodnikiem.

Dalsza kariera

W lipcu 2014 podpisał umowę z Lechią Gdańsk. Zadebiutował w niej 19 lipca 2014 w meczu z Jagiellonią Białystok (2:2), w którym zmienił w 86. minucie Piotra Wiśniewskiego. W sezonie 2014/2015 rozegrał w Ekstraklasie 24 spotkania (13 w podstawowym składzie), ponadto wystąpił w sześciu meczach trzecioligowych rezerw gdańskiego klubu, dla których zdobył dwie bramki. Po zakończeniu rozgrywek Lechia nie przedłużyła z nim umowy. W czerwcu 2015 trafił do Podbeskidzia Bielsko-Biała. W sezonie 2015/2016, w którym bielski klub spadł do I ligi, był jego podstawowym zawodnikiem – zagrał w 33 meczach, w których zdobył cztery bramki (jedną z rzutu karnego). Będąc graczem Podbeskidzia, dwukrotnie otrzymał nominację do tytułu najlepszego piłkarza miesiąca Ekstraklasy (w październiku 2015 i lutym 2016).

W czerwcu 2016 przeszedł do Korony Kielce, z którą podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok. W kieleckiej drużynie zadebiutował 17 lipca 2016 w przegranym meczu z Zagłębiem Lubin (0:4), zaś pierwszą bramkę strzelił 12 sierpnia 2016 w spotkaniu z Lechią Gdańsk (2:3). W sezonie 2016/2017 zdobył jeszcze trzy gole: 28 kwietnia 2017 w meczu z Lechem Poznań (2:3), 17 maja 2017 w spotkaniu z Wisłą Kraków (3:2) i 22 maja 2017 w meczu z Niecieczą KS (2:0; wybrany został do najlepszej jedenastki 35. kolejki Ekstraklasy). Łącznie w sezonie 2016/2017 spędził na boisku 3143 minuty (36 meczów), zajmując 8. miejsce w klasyfikacji najwięcej grających zawodników. W sezonie 2017/2018 rozegrał w Ekstraklasie 32 mecze i strzelił dwie bramki w spotkaniach z Wisłą Płock (2:0) i Niecieczą KS (3:0). Ponadto wystąpił w pięciu meczach Pucharu Polski, zdobywając gola w dogrywce wygranego spotkania 1/16 finału z Zagłębiem Sosnowiec (2:1). W rundzie jesiennej sezonu 2018/2019 utracił miejsce w podstawowym składzie Korony – w lidze rozegrał 14 spotkań (na 20 możliwych), w tym dziewięć w pierwszej jedenastce, a także zdobył jednego gola w rozegranym 8 grudnia 2018 zremisowanym meczu z Wisłą Płock (2:2).

W styczniu 2019 przeszedł na zasadzie transferu definitywnego do Zagłębia Sosnowiec, z którym podpisał półtoraroczny kontrakt. W tym okresie jego pozyskaniem zainteresowane były też: Górnik Zabrze, Dinamo Bukareszt i Dundee FC. 24 sierpnia 2019 roku został piłkarzem Widzewa Łódź, podpisując dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia. W wygranym 2:1 meczu II ligi z rezerwami swojego byłego klubu - Lecha Poznań – strzelił pierwszą w karierze bramkę głową. W sezonie 2019/20 rozegrał łącznie 29 meczów, w których zdobył 3 gole oraz zanotował 2 asysty i awansował z drużyną do I ligi. W sezonie 2020/2021 był podstawowym zawodnikiem w I lidze, gdzie zespół zajął 9. miejsce w tabeli. Po zakończeniu sezonu trafił do Znicza Pruszków, gdzie w ciągu kolejnych dwóch sezonów rozegrał 34 spotkania, strzelając 2 bramki na poziomie II ligi. 11 stycznia 2023 odszedł ze Znicza. 14 lutego 2023 r. zarejestrowany w Legii II Warszawa. 11 marca 2023 r. zadebiutował w barwach rezerw stołecznego klubu, wchodząc na boisko w 46. minucie za Jakuba Kisiela, zdobywając w 50. minucie bramkę na 1:1 w wygranym 3:2 meczu III ligi przeciwko Pelikanowi Łowicz. 7 czerwca 2023 r. zdobył z Legią II mazowiecki Puchar Polski.

Kariera reprezentacyjna

Występował w reprezentacjach Polski juniorów i młodzieżowców. W czerwcu 2007 wraz z kadrą U-16 uczestniczył w turnieju im. Wiktora Bannikowa na Ukrainie. W październiku 2007 zagrał w trzech meczach reprezentacji Polski U-17 w ramach kwalifikacji do mistrzostw Europy U-17. W maju 2010 rozegrał trzy spotkania w barwach kadry U-19 w eliminacjach do mistrzostw Europy U-19.

W latach 2010–2011 wystąpił w barwach reprezentacji Polski U-20 w pięciu meczach Turnieju Czterech Narodów. W kadrze U-21 rozegrał dwa spotkania – 6 czerwca 2011 wystąpił w meczu towarzyskim z Grecją (1:2), zaś 2 września 2011 zagrał w spotkaniu eliminacyjnym do młodzieżowych mistrzostw Europy z Albanią (3:0), w którym w 68. minucie zmienił Bartosza Salamona.

Statystyki

Klub Sezon Liga Liga Puchar Polski Liga Europy Superpuchar Polski Razem
M B M B M B M B M B
Lech Poznań 2009/2010 Ekstraklasa 120000000120
2010/2011 131204110202
2011/2012 26430294
2012/2013 2511062323
2013/2014 3332030383
Lech Poznań1099801331013112
Lechia Gdańsk 2014/2015 Ekstraklasa 24010250
Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015/2016 Ekstraklasa 33420354
Korona Kielce 2016/2017 Ekstraklasa 36400364
2017/2018 32251373
2018/2019 14110151
Korona Kielce82761888
Zagłębie Sosnowiec 2018/2019 Ekstraklasa 14300143
Widzew Łódź 2019/2020 II liga 27 3 2 0 29 3
2020/2021 I liga 0 0 1 0 1 0
Razem w karierze289262011331032330
Stan na 15 sierpnia 2020

Sukcesy

Lech Poznań

Legia II Warszawa

Przypisy

  1. Możdżeń przedłużył kontrakt z Lechem. 90minut.pl, 10 marca 2010. [dostęp 2017-08-08].
  2. Łukasz Borowicz: Możdżeń odchodzi z Kolejorza. lechpoznan.pl, 2 lipca 2014. [dostęp 2017-08-08].
  3. Pięciu zawodników odejdzie z Lechii. 90minut.pl, 27 maja 2015. [dostęp 2017-08-08].
  4. Piłkarz Miesiąca – Mateusz Możdżeń nominowany!. tspodbeskidzie.pl. [dostęp 2017-08-08].
  5. Piłkarz lutego: Mójta i Możdżeń nominowani. tspodbeskidzie.pl. [dostęp 2017-08-08].
  6. Mateusz Możdżeń piłkarzem Korony!. korona-kielce.pl, 13 czerwca 2016. [dostęp 2017-08-08].
  7. Możdżeń w jedenastce kolejki!. korona-kielce.pl, 23 maja 2017. [dostęp 2017-08-08].
  8. Podsumowanie statystyczne Lotto Ekstraklasy, Nice I ligi i II ligi. 90minut.pl, 20 czerwca 2017. [dostęp 2017-08-08].
  9. Mateusz Możdżeń związał się z Zagłębiem. zaglebie.eu, 10 stycznia 2019. [dostęp 2019-01-27].
  10. Mateusz Możdżeń piłkarzem Widzewa [online], widzew.com [dostęp 2020-07-25] (pol.).
  11. Mateusz Możdżeń: Strzelona bramka to dodatkowa radość [online], widzew.com [dostęp 2020-07-25] (pol.).
  12. Widzew mimo porażki w I lidze, GKS Katowice nie wykorzystał szansy [online], sport.onet.pl [dostęp 2020-07-25].
  13. Natalia Głowacka, Możdżeń i Kosakiewicz w Zniczu [online], Znicz Pruszków, 10 września 2021 [dostęp 2023-01-03] (pol.).
  14. Mateusz Możdżeń odchodzi ze Znicza, [w:] www.90minut.pl [online] [dostęp 2023-01-14].
  15. Mateusz Możdżeń w rezerwach Legii [online], www.90minut.pl [dostęp 2023-02-26].
  16. Legia II Warszawa 3-2 Pelikan Łowicz [online], www.90minut.pl [dostęp 2023-03-14].
  17. PP: Pogoń Grodzisk Maz. 0-3 Legia II Warszawa. Legia z pucharem! [online], legionisci.com, 7 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-09] (pol.).
  18. U-16: Polska 2-4 Słowacja. 90minut.pl, 8 czerwca 2007. [dostęp 2017-08-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-08)].
  19. Mateusz Możdżeń. uefa.com. [dostęp 2017-08-08]. (ang.).
  20. U-20: Polska 1-2 Grecja. 90minut.pl, 6 czerwca 2011. [dostęp 2017-08-08].
  21. eMME: Albania 0-3 Polska. 90minut.pl, 2 września 2011. [dostęp 2017-08-08].
  22. PP: Pogoń Grodzisk Maz. 0-3 Legia II Warszawa. Legia z pucharem! [online], legionisci.com, 7 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-09] (pol.).

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.