| #31 Anwil Włocławek | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| niski skrzydłowy | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Data i miejsce urodzenia |
18 września 1989 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wzrost |
202 cm | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Masa ciała |
83 kg | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kariera | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Aktywność |
od 2006 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mateusz Kostrzewski (ur. 18 września 1989 w Elblągu) – polski koszykarz występujący na pozycji niskiego skrzydłowego, od 2023 zawodnik Anwilu Włocławek.
24 lutego 2017 pojawiła się informacja o tym, iż został zawodnikiem BM Slam Stali Ostrów Wielkopolski, podpisując umowę na okres półtora roku. Prezes Turowa Zgorzelec, Jerzy Stachyra, stwierdził, że zawodnik nie miał podstaw do opuszczenia klubu. On sam stwierdził, iż klub zalegał mu z wypłatą wynagrodzenia. 27 lutego Polska Liga Koszykówki wszczęła postępowanie mające na celu wyjaśnić zmianę barw klubowych. 3 marca potwierdzono pełnoprawnie, iż jest zawodnikiem Stali.
27 lipca 2018 został po raz kolejny w karierze zawodnikiem Anwilu Włocławek.
2 lutego 2019 dołączył po raz drugi w karierze do Arged BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski.
2 sierpnia 2019 dołączył do PGE Spójni Stargard. 25 lipca 2021 zawarł umowę z Pszczółką Start Lublin. 27 września 2022 został zawodnikiem Kinga Szczecin. 28 czerwca 2023 podpisał kolejny w karierze kontrakt z Anwilem Włocławek.
Jego postać znajduje się w grze NBA 2K16.
Osiągnięcia
Stan na 14 listopada 2023, na podstawie, o ile nie zaznaczono inaczej.
- Drużynowe
- Mistrz:
- Wicemistrz:
- Polski (2015, 2018)
- Polski U–20 (2008)
- Brązowy medalista mistrzostw Polski (2017)
- Ćwierćfinalista Euroligi (2011)
- Zdobywca:
- Finalista Pucharu Polski (2021, 2022)
- Uczestnik FIBA Europe Cup (2015/2016, 2017/2018)
- Indywidualne
- MVP:
- pucharu Polski (2019)
- I ligi (2012)
- Laureat nagrody dla najbardziej energetycznego zawodnika rozgrywek 2017/2018 Energa Basket Ligi
- Zaliczony do I składu:
- kolejki OBL (8 – 2023/2024)
- I ligi (2012)
- mistrzostw polski U–20 (2008)
- Reprezentacja
Statystyki
| Legenda | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| M | Mecze | S5 | Pierwsza piątka | MPG | Minuty na mecz |
| FG% | Celność rzutów z pola | 3P% | Celność rzutów „za 3” | FT% | Celność rzutów wolnych |
| RPG | Zbiórki na mecz | APG | Asysty na mecz | SPG | Przechwyty na mecz |
| BPG | Bloki na mecz | PPG | Punkty na mecz | ||
| Sezon | Drużyna | M | S5 | MPG | FG% | 3P% | FT% | RPG | APG | SPG | BPG | PPG |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2006/2007 | OSSM PZKosz Sopot (II liga) | 18 | 12,9 | |||||||||
| 2007/2008 | Prokom Sopot (PLK) | 3 | 0 | 8,4 | 20,0% | – | 100% | 1,0 | 0,3 | 0,7 | 0,0 | 1,7 |
| 2007/2008 | Prokom II Gdynia (I liga) | 6 | 19,7 | 46,9% | 27,3% | 57,1% | 3,0 | 0,8 | 0,8 | 0,3 | 6,2 | |
| 2008/2009 | Asseco Sopot (PLK) | 11 | 0 | 4,6 | 46,7% | 42,9% | 30,0% | 0,5 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 1,8 |
| 2008/2009 | Asseco II Gdynia (I liga) | 18 | 30,7 | 45,7% | 34,9% | 80,4% | 4,5 | 0,7 | 0,9 | 0,6 | 13,3 | |
| 2009/2010 | Asseco Gdynia (PLK) | 28 | 10 | 10,8 | 44,7% | 32,5% | 68,7% | 1,0 | 0,4 | 0,5 | 0,2 | 4,3 |
| 2009/2010 | Asseco II Gdynia (I liga) | 5 | 24,4 | 38,3% | 21,4% | 47,4% | 4,8 | 0,8 | 0,8 | 0,6 | 9,6 | |
| 2009/2010 | Asseco III Gdynia (II liga) | 4 | 37,0 | 46,6% | 44,8% | 67,9% | 5,5 | 2,3 | 1,5 | 0,8 | 25,0 | |
| 2010/2011 | Asseco Gdynia (PLK) | 11 | 2 | 9,1 | 30,0% | – | 71,4% | 1,4 | 0,4 | 0,0 | 0,0 | 2,1 |
| 2011/2012 | Start Gdynia (I liga) | 39 | 27,8 | 54,0% | 34,0% | 82,8% | 4,8 | 1,2 | 1,0 | 0,8 | 15,6 | |
| 2012/2013 | Czarni Słupsk (PLK) | 37 | 30 | 23,0 | 40,9% | 30,7% | 64,2% | 3,1 | 0,6 | 0,4 | 0,4 | 7,0 |
| 2013/2014 | Anwil Włocławek (PLK) | 37 | 16 | 26,0 | 50,8% | 31,3% | 68,7% | 3,7 | 1,0 | 0,6 | 0,4 | 9,3 |
| 2015/2016 | Turów Zgorzelec (PLK) | 32 | 23 | 26,3 | 52,7% | 23,9% | 71,2% | 4,9 | 0,7 | 0,3 | 0,4 | 9,7 |
| 2016/2017 | Turów Zgorzelec (PLK) | 20 | 15 | 22,1 | 62,5% | 24,0% | 81,3% | 4,5 | 1,2 | 0,7 | 0,3 | 9,7 |
| 2016/2017 | BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski (PLK) | 20 | 10 | 24,6 | 53,4% | 28,0% | 66,7% | 2,7 | 0,8 | 0,4 | 0,2 | 7,9 |
| 2017/2018 | BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski (PLK) | 44 | 24 | 20,3 | 53,4% | 26,5% | 70,3% | 3,7 | 1,0 | 0,2 | 0,1 | 9,1 |
Przypisy
- ↑ Stachyra: Mateusz nie miał podstaw do opuszczenia klubu. ksturow.eu. [dostęp 2017-02-28]. (pol.).
- ↑ Mateusz Kostrzewski wzmacnia BM Slam Stal!. bmslamstal.pl. [dostęp 2017-02-28]. (pol.).
- ↑ Komunikat Polskiej Ligi Koszykówki. plk.pl. [dostęp 2017-02-28]. (pol.).
- ↑ Kostrzewski przechodzi do BM Slam Stali. plk.pl. [dostęp 2017-03-03]. (pol.).
- ↑ Kostrzewski wraca do Anwilu. plk.pl. [dostęp 2018-07-28]. (pol.).
- ↑ Kostrzewski przenosi się do Ostrowa Wlkp.. plk.pl. [dostęp 2019-02-03]. (pol.).
- ↑ Kostrzewski zawodnikiem PGE Spójni. plk.pl. [dostęp 2019-02-03]. (pol.).
- ↑ Kostrzewski przenosi się do Lublina. plk.pl. [dostęp 2021-07-26]. (pol.).
- ↑ Mateusz Kostrzewski w Kingu. plk.pl. [dostęp 2022-09-28]. (pol.).
- ↑ Kostrzewski ponownie w Anwilu. plk.pl. [dostęp 2023-06-29]. (pol.).
- ↑ Koszykowka - Megahit ! Turów Zgorzelec kontra kluby NBA. sport.pl. [dostęp 2019-10-30]. (ang.).
- ↑ Profil na archive.fiba.com. archive.fiba.com. [dostęp 2019-02-19]. (ang.).
- ↑ King Szczecin mistrzem Polski!. plk.pl. [dostęp 2023-06-16].
- ↑ Statystyki z finałowego meczu o mistrzostwo Polski w koszykówce 2018. plk.pl. [dostęp 2018-06-04]. (pol.).
- ↑ Statystyki z meczu o brązowy medal mistrzostw Polski 2017. plk.pl. [dostęp 2017-06-05]. (pol.).
- ↑ Suzuki Puchar Polski dla Arged BMSlam Stali!. plk.pl. [dostęp 2019-02-19]. (pol.).
- ↑ Suzuki Puchar Polski – Finał – 14.02.2021 – Statystyki. plk.pl. [dostęp 2021-02-14]. (pol.).
- ↑ Suzuki Puchar Polski – Finał – 20.02.2022. plk.pl. [dostęp 2021-02-21]. (pol.).
- ↑ Kostrzewski MVP Suzuki Pucharu Polski. plk.pl. [dostęp 2019-02-19]. (pol.).
- 1 2 Nagrody w 1LM: Oczkowicz MVP, Baran najlepszym trenerem, trzech graczy Miasta Szkła w piątce. pzkosz.pl. [dostęp 2016-05-05]. (pol.).
- ↑ Kostrzewski najbardziej energetycznym zawodnikiem EBL. plk.pl. [dostęp 2018-06-17]. (pol.).
- ↑ Najlepsza piątka 8. tygodnia OBL. plk.pl. [dostęp 2023-11-14].
Bibliografia
Linki zewnętrzne
- Profil na polskikosz.pl. polskikosz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)]. (pol.).