Copacabana
Wykonawca singla
z albumu Even Now
Barry Manilow
Wydany

1978

Gatunek

disco

Wydawnictwo

Arista Records

Producent

Ron Dante, Barry Manilow

Singel po singlu
„Even Now”
(1978)
„Copacabana”
(1978)
„Ready to Take a Chance Again”
(1978)

Copacabana” (lub „Copacabana (At the Copa)”) – utwór muzyczny z 1978 roku, pierwotnie nagrany przez Barry’ego Manilowa. Autorami piosenki są Manilow, Bruce Sussman oraz Jack Feldman. „Copacabana” trafiła na singiel promujący album Even Now (1978).

Ogólne informacje

Tytuł utworu zaczerpnięty został z nazwy nowojorskiego klubu nocnego. Opowiada historię Loli, tzw. „showgirl”, oraz jej chłopaka, Tony’ego, barmana z tego klubu. Piosenka została użyta na ścieżce dźwiękowej filmu Nieczyste zagranie oraz nagrodzona statuetką Grammy w 1979 roku. Wydano również 12-calowy singel, „Copacabana (En el Copa)” z hiszpańską wersją piosenki, często wykorzystywany wówczas w dyskotekach. W 1985 roku twórcy „Copacabany” rozszerzyli ją do formy musicalu napisanego na potrzeby telewizji, pisząc wiele nowych piosenek na temat tancerki Loli i Tony’ego.

Pozycje na listach

Lista Pozycja
Belgia 5
Francja 2
Holandia 7
Niemcy 23
Nowa Zelandia 37
Stany Zjednoczone 8

Wersje innych wykonawców

  • Niemiecki muzyk James Last nagrał własną wersję piosenki w 1979 roku.
  • Paul de Leeuw wydał swój cover jako „Kopa Koopavond” w 1994 roku.
  • W 2005 roku francuska piosenkarka Amanda Lear nagrała własną wersję utworu, która następnie znalazła się na jej składance największych przebojów, Forever Glam!. Na singlu umieszczono także nagranie „Do U Wanna See It?” z albumu Heart, oraz teledysk do piosenki „Love Boat”.
  • John Barrowman nagrał cover na potrzeby trzeciego solowego albumu w 2010 roku.

Przypisy

  1. Copacabana (At the Copa) by Barry Manilow. secondhandsongs.com. [dostęp 2014-09-08]. (ang.).
  2. Past Winners Search. www.grammy.com. [dostęp 2013-02-14]. (ang.).
  3. Discografie Barry Manilow. www.ultratop.be. [dostęp 2013-02-14]. (ang.).
  4. Tout les Titres par Artiste. www.infodisc.fr. [dostęp 2013-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-27)]. (fr.).
  5. Discografie Barry Manilow. dutchcharts.nl. [dostęp 2013-02-14]. (niderl.).
  6. Barry Manilow Single-Chartverfolgung. www.musicline.de. [dostęp 2013-02-14]. (niem.).
  7. Discography Barry Manilow. charts.org.nz. [dostęp 2013-02-14]. (ang.).
  8. Barry Manilow - Chart history. www.billboard.com. [dostęp 2013-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-26)]. (ang.).
  9. Copacabana by Amanda Lear. music.yahoo.com. [dostęp 2010-02-18]. (ang.).

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.